Przejdź do treści

GŁOSUJ !!! Kołobrzeski Budżet Obywatelski

31 maja rusza głosowanie podczas, którego będziemy wybierać projekt do Kołobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie projekty możecie zobaczyć tu: https://bo.kolobrzeg.pl/budzet-obywatelski .
A nam nie pozostaje nic innego jak zachęcić WAS do głosowania na projekt numer 2 tj. „DefiCity – Bezpieczne miasto Kołobrzeg – Defibrylatory AED w miejscach publicznych”
Projekt będzie polegał na umieszczeniu ogólnodostępnych defibrylatorów półautomatycznych AED. W ramach projektu defibrylatory trafią również do autobusów miejskich oraz do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu.
Co to takiego defibrylator AED ??
Jest to urządzenie, które poprzez wywołanie impulsu elektrycznego wspomaga akcję ratunkową polegającą na przywróceniu krążenia u osoby u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca. AED nie zastępuje resuscytacji ale ją wspomaga.
Dlaczego ważny jest szybki dostęp do defibrylatora AED ??
Dlatego, że jak wiemy po zatrzymaniu krążenia najważniejsza jest szybka reakcja świadków zdarzenia. Pamiętajmy, że pogotowie ratunkowe w większości sytuacji przyjedzie zdecydowanie za późno i dlatego właśnie reakcja świadków zdarzenia jest ważna.
Nie jestem lekarzem ani ratownikiem to czy mogę użyć AED ??
Oczywiście, że tak bo AED mówi ludzkim głosem (dosłownie). Jest to urządzenie, które głosowo poprowadzi Ciebie przez wszystkie etapy przy resuscytacji krążeniowo oddechowej.
Czy AED jest zawsze skuteczne ??
Niestety bywają sytuacje, że AED nie będzie defibrylował (czyli wyzwalał impulsu elektrycznego) jest to związane z tak zwanym mechanizmem zatrzymania krążenia ale mimo to znacząco zwiększamy szansę na przeżycie osoby zatrzymanym krążeniem.
Użycie AED i sam proces działania urządzenia napewno rodzi dużo pytań. Naszym zadaniem jest wyjaśniać sprawy, które Państwa nurtują i w naszych artykułach na tej stronie będziemy mówić jak użyć AED i jak pomóc człowiekowi właśnie przy użyciu tego urządzenia.
Dlatego jeszcze raz zachęcamy do głosowania na projekt numer 2 w Kołobrzeskim Budżecie Obywatelskim