Na wstępie odpowiedzmy sobie – „co to jest zaginięcie?”.
Zaginięcie jest to „zdarzenie uniemożliwiające ustalenie miejsca pobytu osoby zaginionej
i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, wymagające jej odnalezienia albo udzielenia pomocy”.
Wszyscy którzy doświadczyli takiej sytuacji zadają sobie pytanie. „Co mogłem/am zrobić by pomóc w odnalezieniu zaginionego/ej”.
W tym krótkim artykule – poradniku – postaram się odpowiedzieć w jakim stopniu my sami możemy pomóc w usprawnieniu procesu poszukiwania zaginionej osoby.
Po zgłoszeniu na policję zaginięcia, gdy już nam się wydaje, że jesteśmy bezsilni i nic nie możemy zrobić, są czynności które w znacznym stopniu pomogą w poszukiwaniu. Pamiętaj, nie czekaj aż sprawa rozwiąże się sama.
Oto wskazówki co robić i jak postępować:
-
Przeszukaj okolicę domu – strychy, piwnice, garaże, dachy, okolice ostatniego miejsca, gdzie osoba zaginiona była widziana, parki, laski, miejsca, w których lubiła bywać.
-
Powiadom o zaginięciu rodzinę, przyjaciół i znajomych osoby zaginionej. Zapytaj, kiedy ostatni raz widzieli lub rozmawiali z Twoim bliskim. Zorientuj się, czy mogą pomóc – może coś wiedzą, może będą mogli pomóc w poszukiwaniach. działanie w pojedynkę jest znacznie trudniejsze.
-
Sprawdź, czy nie zniknęły jej rzeczy osobiste. Jeżeli tak – zrób ich listę. Pamiętaj, że zaginięciem jest nie tylko zniknięcie osoby w niewyjaśnionych okolicznościach. To także sytuacja, w której Twój bliski niespodziewanie dla wszystkich spakował swoje rzeczy i zniknął nikomu nie zostawiając wiadomości.
-
Przygotuj zdjęcie zaginionej osoby. Jeśli posiadasz tylko jedno, pomyśl o zrobieniu większej ilości odbitek, mogą przydać się w dalszych poszukiwaniach.
-
Zgłoś zaginiecie Policji oraz Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej działającej w twojej okolicy.
-
Przejrzyj rzeczy zaginionego – komputer, zapiski, notatki. Choć jest to naruszenie prywatności Twojego bliskiego, to być może właśnie tam znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc i być może uratować bliską osobę.
-
Jeśli osoba zaginiona posiadała telefon i jest włączony, to możesz liczyć, że ma go cały czas przy sobie. Wysyłaj SMS-y z informacją, że trwają poszukiwania, że się martwisz, że czekasz na znak.
-
Jeśli telefon jest wyłączony także warto wysłać SMS – gdy zostanie włączony choć na chwilę operator zarejestruje miejsce, w którym była karta telefonu w chwili odebrania SMS-a. Ustaw opcję raportowania, aby dostać informację o odbiorze SMS-a. Policję poproś o zwrócenie się do operatora z pytaniem o miejsce ostatniego logowania karty SIM.
-
Rozwieś w okolicy miejsca zaginięcia plakaty ze zdjęciem osoby zaginionej i informacjami o niej. Plakat powinien zawierać: zdjęcie, imię, nazwisko, datę i miejsce zaginięcia, znaki szczególne, ubiór w dniu zaginięcia oraz telefon kontaktowy, najlepiej policji lub swój. Pamiętaj, że wywieszenie plakatu wymaga zgody zarządcy budynku.
-
Skontaktuj się ze szpitalami działającymi w okolicy, być może tam przebywa Twój bliski.
-
Skontaktuj się z działającymi w okolicy noclegowniami, schroniskami, jadłodajniami
i izbami wytrzeźwień. -
Skontaktuj się z redakcjami lokalnych gazet, stacji TV, portali internetowych. Poproś o zamieszczenie komunikatu o zaginięciu.
-
Jeżeli masz taką możliwość to warto założyć stronę internetową o poszukiwaniach, lub skorzystać z portali społecznościowych jak facebook.
Pamiętaj wykorzystuj wszystko co przychodzi Ci do głowy, Każdy pomysł może się przyczynić do szybszego odnalezienia zaginionej bliskiej osoby,
Wszystkie podjęte czynności i zebrane informacje przez was samych, należy podać policji czy Koordynatorowi właśnie takiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej jak nasza
GPR Kołobrzeg. Pomoże to w organizacji sprawnej akcji i wyznaczeniu obszaru poszukiwania zaginionej osoby.